Permanentky na festival nájdete v predaji len v Informačnom Centre mesta Zvolen, alebo u nás vstupenky@vadfestival.sk.

O alternatíve inak

Samozrejme, idiotizmus, spoločenský, umelecký, politický, nikdy nerezignoval na snahu stať sa takzvanou alternatívou. Niet totiž lepšieho spôsobu na získanie uznania a postavenia, ako vyvýšiť vlastnú podpriemernosť a nevzdelanosť na úroveň tých pocitov, ktoré nám dodávajú presvedčenie, že predsa aj pre nás, hlupákov, je v spoločnosti trochu miesta. Prvotriednym príkladom ako sa z idiotizmu stal istou časťou verejnosti prijateľný model „alternatívy“ je náš vzťah k informáciám. Je ich veľa, netriedených, všetci sme sa stali médiami, publikujeme kedykoľvek a čokoľvek a bez toho, aby sme inštruovali nespravodlivý proces novým technológiám, je zjavné, že niečo prestalo fungovať a niečo nové ešte nie je také, aké by sme očakávali.

Ako tak jednotný výklad svet, ktorý sme mali ešte aj počas studenej vojny sa rozpadol a nahradilo ho fragmetarizované poznanie. Zodpovednými za to ale nie sú iba pokútne média, ktoré umožnili nekvalitným ľudom formovať mienku informáciami o liečivom Save a mierotvorcovi Putinovi. Oveľa problematickejšie sú snahy niektorých školských reformátorov urobiť zo školy taký malý rezortík, kde sa ani veľa neučí, skôr hrajká, namiesto sociálnej inteligencie sa pestuje akási predstava o chránenej dielni, kde sa deti neučia žiť vo svete, ale sa pred ním ukrývajú. Tento šarlatánsky prístup dnes pestuje nespočetné množstvo súkromných škôl a nazývajú ho, pravda, ako inak, alternatívou.

Náš takpovediac mainstream nazerania na svet, skúmania jeho prasklín a temných stránok je ale výsledkom kanonického procesu. Média overujú informáciu trikrát nie preto, že ich to baví, ale preto, že za stáročia sa v Európe ukázalo, aké kľúčové je pestovať presnosť. Alternatívou k presnosti nemôže byť správa, že to, čo sa mi dnes v noci snívalo o onko liečbe má rovnakú kvalitatívnu hodnotu ako to, čo produkujú generácie vedcov. Lenže informácie sú dnes paradoxne viac záležitosťou emócíi, dotvárajú nie rozumový vnem z reality, ale ambietne dopĺňajú, ako hudba v saune, isté duševné rozpoloženie. Nové informácie, vydávajúce sa za alternatívu majú skôr terapeutický účinok, istým ľuďom pomáhajú prežívať aj napriek tomu, že ich vedľajšie účinky sa podobajú na kognitívny heroín, ktorý im jedného dňa uvedie myslenie do stavu klinickej smrti.

Sú nacistické bludy alternatívou? Je Šuvadovej pohľad alternatívou? A prečo? Stačí hovoriť niečo iné? To je nové kritérium, preexponovaná odlišnosť od iného, zabudli sme, že jedinečnosť umenia a myslenia je skôr v jemných, no radikálnych variantoch a nie v paušálnom predostieraní nových situácii? Naše životy nebudú lepšie vo fašisticko- ezoterickej diktatúre, predstava takejto obludnej alternatívy je nefunkčná a priviedla náš svet k deštrukcii.

Na druhej strane, neexistuje žiadna takzvaná pozitívna alternatíva, naivné slovné spojenia o dobrých štátoch pre dobrých ľudí v dobrých krajinách s dobrými a ešte lepšími burgrami sú prejavom zúfalstva a našej neschopnosti žiť v skutočnosti a túžbou utiekať sa do fiktívnych priestorov, kde vládne iba akési večné, esencializované Dobro, do sveta, kde Havel a Bowie nezomreli, kde nežijú malí nacisti nehrá Desmod a každý deň je festival a Dobrý trh. Lenže naša kanonizovaná alternatíva, najlepšia, ktorú Európa dokázala za dvetisíc rokov vyprodukovať je aj problematická a pochopiteľne, že spôsobuje aj rozčarovanie.

Dnes ale nepotrebujeme ezoterické žvásty, ani zajtra, ani geopolitiku na úrovni hajzlových grafiti. Musíme sa vrátiť k zdrojom našej spoločnosti a myslenia, k tomu, že svet, v ktorom žijeme predstavuje jedinú funkčnú alternatívu voči rozvratu, voči našim vlastným dejinám, že všetko to, čo sa ukazovalo ako alternatíva nakoniec ohrozilo ontologickú podstatu bytia, infikovalo našu tvorivosť a predstavivosť a že dnes si to jednoducho po tom všetkom, čo Európa zažila nemôžeme dovoliť.

Michal Havran


Text bude súčasťou festivalového bulletinu – 28.Víkend Atraktívneho Divadla vo Zvolene, 24. – 27.november 2016

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

30. Víkend atraktívneho divadla

8. - 11. november 2018
Dom kultúry ŽSR, Zvolen
www.vadfestival.sk
tomas@vadfestival.sk
+421 908 987 556
Založené v roku 1989.